Choose a sailing area
Departure
Cruise length
Age of the unit
from 0 to10 years
Unit length
from 2 to 10 ft
from 2 to 10 m
Berths
from 2 to 10
Cabins number
from 2 to 10
Number of toilets
from 2 to 10
Unit type
Any
Yacht type
Price in EUR

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out"

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Zanim nastąpi zwrot jachtu po czarterze

Mimo iż procedura zdania jachtu odbywa się zwykle w sobotę, do macierzystego portu trzeba wrócić do już w piątek po południu. Pamiętajmy, że nie jest to wymysł mający utrudnić nam życie, bo w praktyce takie rozwiązanie jest korzystne dla każdej ze stron: armator wie, że kolejnego dnia łódź będzie gotowa dla nowej załogi, a my zyskujemy czas, by bez stresu przygotować się zwrot jachtu (a przy okazji oszczędzamy pieniądze, bowiem pierwszy i ostatni postów w porcie macierzystym jest darmowy).

Trzeba jednak pamiętać, że zanim bezpiecznie zacumujemy przy kei, należy jeszcze odwiedzić stację benzynową i zatankować do pełna. I tu może pojawić się pewien problem, zwłaszcza w szczycie sezonu – nasza załoga z pewnością nie będzie jedyną, która ma w bliskiej perspektywie zwrot czarterowanego jachtu; oznacza to, że przed dystrybutorami mogą tworzyć się kolejki, dlatego planując rozkład dnia, trzeba uwzględnić fakt, że możemy spędzić w nich nieco czasu.

Procedura zdania wynajętego jachtu

Zwykle procedura „check-out” ma miejsce w godzinach porannych, przeważnie koło 9.00. Do tego momentu łódź musi opuścić zarówno cała załoga, jak i wszystkie jej bagaże, a także... śmieci. Przed zejściem na ląd należy więc dokładnie sprawdzić, czy na pewno nic nie zostawiliśmy w zakamarkach jachtu, ze szczególnym uwzględnieniem takich miejsc, jak:

  • luki,
  • jaskółki,
  • miejsca pod materacami.

Sama procedura „check-uot” w gruncie rzeczy przypomina check-in, czyli przejęcie jachtu przed rozpoczęciem rejsu. Polega ona na tym , że przedstawiciel armatora sprawdza stan łodzi, posiłkując się listą podpisaną przez obie strony na początku czarteru.

Jeśli okaże się, że wszystko jest w porządku, nie ma żadnych uszkodzeń czy braków, procedura zdania jachtu kończy się podpisaniem protokołu i zwrotem kaucji. A co, jeśli podczas naszego rejsu jednak doszło do jakichś usterek?

Mówić, czy nie mówić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że po przeciwnej stronie też są ludzie. Dzięki temu zwrot jachtu przebiegnie w atmosferze wzajemnego zrozumienia, a ewentualne nieporozumienia zostaną wyjaśnione bez zbędnego stresu.

Krótko mówiąc: jeśli w czasie rejsu cokolwiek zepsuliśmy, zgubiliśmy, zarysowaliśmy – powiedzmy o tym wprost. Jeżeli sami uczciwie przyznamy się do poczynionej szkody, armator zwykle potraktuje nas znacznie łagodniej, niż w przypadku, gdy zobaczy, że ma do czynienia z oszustem.

Pamiętajmy również, że procedura zdania jachtu to dobry moment, by poinformować o usterkach w funkcjonowaniu łodzi, które leżą po stronie armatora: przepalona żarówka, brak znaczników na łańcuchu kotwicznym, niedostateczna ilość krawatów, niedostateczne wyposażenie apteczki czy skrzynki bosmańskiej – wszystko to są drobnostki, których właściciel łodzi może nie być świadomy. Jeśli podczas zwrotu jachtu powiemy mu o nich, ma szansę je naprawić, zwiększając poziom bezpieczeństwa kolejnej załogi. Któregoś dnia to my będziemy tą załogą — a może już byliśmy i nawet o tym nie wiemy?

Zwrot jachtu – newralgiczne punkty

Warto wiedzieć, że istnieją takie elementy, którym przedstawiciel armatora będzie się szczególnie dokładnie przyglądać podczas procedury check-out. Należą do nich:

  • liczba odbijaczy,
  • stan techniczny toalet,
  • żagle,
  • kadłub, w szczególności dziób i rufa.

Ponieważ nie wszystko widać z poziomu pokładu czy nabrzeża, zwykle podczas zwrotu jachtu armator zatrudnia nurka, który już w porcie schodzi pod wodę i sprawdza, czy na łodzi nie ma ewentualnych uszkodzeń. Ponieważ dziób i rufa należą do najbardziej narażonych na kontakt, zwykle jego uwaga koncentruje się właśnie tam.

Podsumowując: procedura check-out może przebiegać szybko, sprawnie i w miłej atmosferze – a to, czy rzeczywiście się tak stanie, zależy w dużej mierze od nas samych. Jeśli jesteśmy rzetelni i dbamy o łódź, a także czarterujemy ją od sprawdzonych armatorów, jest ogromna szansa, że zobaczymy naszą kaucję w całości i wrócimy do domu pełni wyłącznie dobrych wspomnień.

 

 

The latest sailing advice from Charter Navigator

Ile kosztuje wypożyczenie jachtu w Grecji?

Chcesz wiedzieć, jaka jest cena wynajmu jachtu w Grecji? Zastanawiasz się, czy Twój domowy budżet wytrzyma takie ekstrawagancje? Co możesz zrobić, wakacje pod żaglami były jak najtańsze? To proste – wystarczy, że przeczytasz poniższy artykuł! Zebraliśmy w nim wiele praktycznych...

Jak przygotować się do czarteru jachtu w Grecji?

Masz w planach czarter jachtu w Grecji? Chcesz rozpocząć przygotowania, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, od czego zacząć – i o czym nie zapomnieć? W takim razie jesteś w najlepszym miejscu, by uzyskać rzetelne informacje na ten temat! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy...

Katamaran - co to jest? Wady i zalety łodzi typu katamaran

Zastanawiasz się, co to jest katamaran? Jakie są zalety oraz wady takich łodzi? Czy fajnie się nimi pływa? Czy wakacje na takiej jednostce są w zasięgu Twojej ręki, nawet jeżeli nie jesteś milionerem? Czytając poniższy artykuł, poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy...

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

OUR BRANDS